Bułgaria,  Kuchnia,  Plaże,  Rozrywka

Czego nie można przywieźć z bułgarii

Podróżując do Bułgarii warto wiedzieć, że istnieją pewne produkty, których nie można przywieźć do Polski. Wśród nich znajduje się między innymi mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie możemy przewozić wędlin, kiełbas, sera czy jaj. Przywożąc takie produkty ryzykujemy nie tylko konfiskatą, ale też wysokimi karami.

Ponadto, nie można przewozić z Bułgarii także niektórych roślin i ich nasion. Wymienić tutaj można między innymi maku, który jest rośliną zakazaną w Polsce. Nie wolno też wwozić roślin, które są zagrożone wyginięciem lub objęte ochroną gatunkową.

Kolejnym produktem, który nie powinien znaleźć się w naszym bagażu, są wyroby szklane, które nie spełniają wymagań europejskich norm. Dotyczy to szczególnie kryształów i szkła artystycznego, których produkcja w Bułgarii jest szeroko rozpowszechniona. Warto zatem przed zakupem upewnić się, czy dany wyrob spełnia europejskie standardy jakościowe.

1. Czego nie wolno przywozić z Bułgarii?

Jak wiadomo, każdy kraj ma swoje przepisy dotyczące przywozu różnych rzeczy, a Bułgaria nie jest tu wyjątkiem. Przed wyjazdem na wakacje do tego kraju warto zapoznać się z listą przedmiotów, których w żadnym wypadku nie wolno przywozić na terytorium Polski.

Na liście zakazanych przedmiotów znajduje się przede wszystkim wiele produktów spożywczych, takich jak mięso, mleko czy jaja. Wszystko to ze względu na ryzyko przenoszenia różnych chorób zakaźnych. Zakazane jest również przywożenie różnego rodzaju roślin, zwierząt oraz produktów pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego, które mogą być nosicielami chorób czy szkodników. Warto zatem pamiętać o tym, by przed wyjazdem dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje po powrocie do kraju.

2. Co grozi za przemyt zakazanych przedmiotów z Bułgarii?

Przemyt zakazanych przedmiotów to na ogół poważne przestępstwo. W Bułgarii jednak, za przemyt niektórych towarów grozi kara więzienia nawet do 8 lat. Przemyt narkotyków, broni, materiałów wybuchowych i substancji radioaktywnych grozi nawet dożywocie. To poważny sygnał dla przemytników, którzy próbują przewieźć przez granicę nielegalne towary.

Przemyt zakazanych przedmiotów jest szczególnie ryzykowny w przypadku lotnisk. Bułgaria, podobnie jak większość krajów europejskich, wprowadziła szereg kontroli, które mają na celu wykryć nielegalne towary. Wśród nich są skanery rentgenowskie, które potrafią wychwycić narkotyki i broń, a także psy szkolone do wykrywania substancji zapachowych. Mimo to, przemytnicy nie ustają w próbach przemytu przez granicę.

W ostatnich latach w Bułgarii odnotowano kilka głośnych przypadków przemytu zakazanych towarów. W jednym z przypadków, grupa przemytników próbowała przewieźć przez granicę ponad 200 kg marihuany. W innym przypadku, na lotnisku w Sofii zatrzymano mężczyznę, który przewoził w swoim bagażu granat ręczny i kilka pistoletów. Wszystkie te przypadki jednak kończyły się dla przemytników poważnymi konsekwencjami.