Bułgaria,  Kuchnia,  Poradnik,  Wakacje w Bułgarii

Ile pieniędzy można przewieźć do bułgarii

Bułgaria to kraj, który przyciąga turystów z całego świata swoimi pięknymi plażami, malowniczymi krajobrazami i zabytkami historycznymi. Jeśli planujesz podróż do Bułgarii i zastanawiasz się, ile pieniędzy możesz przewieźć, powinieneś wiedzieć, że granica kraju przestrzega unijnych przepisów dotyczących przewozu gotówki. Dlatego warto wiedzieć, jakie kwoty można przewozić legalnie, aby uniknąć nieprzyjemności.

Jeśli podróżujesz do Bułgarii z innego kraju UE, możesz przewieźć dowolną kwotę pieniędzy bez deklaracji. Jednakże, jeśli przekroczysz kwotę 10 000 euro, musisz złożyć odpowiednią deklarację celna. W przypadku przekroczenia tej kwoty bez deklaracji, twoje pieniądze zostaną skonfiskowane, a ty będziesz miał problemy z władzami celno-skarbowymi.

Jeśli natomiast przylecisz do Bułgarii z kraju spoza UE, możesz przewieźć do 10 000 euro bez deklaracji. Jeśli jednak przewozisz kwoty powyżej tej sumy, musisz złożyć odpowiednią deklarację. Wszystkie przepisy dotyczące przewozu gotówki są ściśle egzekwowane przez władze graniczne i celno-skarbowe, więc warto wcześniej zapoznać się z odpowiednimi przepisami, aby uniknąć nieprzyjemności podczas podróży do Bułgarii.

Ile pieniędzy można przewieźć do Bułgarii?

Jeśli planujesz wyjazd do Bułgarii, warto wiedzieć, ile pieniędzy możesz przewieźć na terenie kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy podróżujący ma prawo przewieźć do Bułgarii maksymalnie 10 000 euro bez konieczności zgłaszania tego w urzędzie celno-skarbowym.

W przypadku przekroczenia tej kwoty, konieczne jest zgłoszenie jej w celu uniknięcia niepotrzebnych kłopotów przy przekraczaniu granicy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku podejrzenia nielegalnego przewozu większych kwot, celnicy mają prawo do przeszukania bagażu i sprawdzenia źródła pochodzenia przewożonych pieniędzy.

Przypominamy, że przepisy dotyczące przewozu pieniędzy mogą ulec zmianie, dlatego przed podróżą warto sprawdzić aktualne wymagania w urzędzie celno-skarbowym lub na stronie internetowej ambasady Bułgarii w Polsce.

Ograniczenia ilościowe na przewóz gotówki przez granicę

Od 1 stycznia 2021 r. w Polsce weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewozu gotówki przez granicę. Osoby podróżujące z Polski do innych krajów UE lub z krajów UE do Polski muszą pamiętać o ograniczeniach ilościowych na przewóz gotówki. Według nowych przepisów, przewożenie gotówki w kwocie przekraczającej 10 000 euro, lub ich równowartość w innej walucie, będzie wymagało zgłoszenia takiego faktu organom celno-skarbowym.

Ograniczenia ilościowe na przewóz gotówki przez granicę wynikają z unijnych regulacji mających na celu zwalczanie prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zgodnie z przepisami, osoby przekraczające kwotę 10 000 euro muszą wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy i złożyć go w urzędzie celno-skarbowym. Zgłoszenie dotyczy sumy przewożonej przez jedną osobę, ale także przez grupę osób podróżujących razem. Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przewozu gotówki może skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej.